• Bizi Arayın: 444 10 60
  • Cumhuriyet Mah. Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak,E Blok No:1/1

Gastroenteroloji

Gastroenteroloji

Gastroentoroloji Nedir?

Gastroenterology, mide, yemek borusu, ince bağırsak, kolon ve rektum, pankreas, safra kesesi, safra kanalları ve karaciğerin fonksiyonlarının ve hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.

 

Gastroentorolog Kimdir?

Gastroenterolog, 6 yıl süren tıp eğitimi ve 5 yıl süren iç hastalıkları uzmanlık eğitimi üzerine en az 3 yıl süre ile sindirim sistemi (Gastrointestinal sistem) hastalıkları ve bu hastalıkların endoskopik teşhis ve tedavi yöntemleri konusunda üst ihtisas yapan tıp hekimlerine verilen addır. Gastroentrologların bir kısmı bazı ileri teşhis ve tedavi yöntemlerinin uygulanması konusunda ayrıca eğitim almış kimselerdir. Gastrointestinal sistem hastalığı olan hastaların bu konuda yeterli eğitim almamış hekimler tarafından görülmesi ve özellikle endoskopik girişimlerin yapılması, erken ve doğru teşhisi geciktirmekte ve seyrek olmayarak geri dönüşü imkansız problemlerin oluşmasına yol açmaktadır. 

 

Gastroentoroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroentoroloji; yemek borusu, mide, ince bağırsaklar, kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, pankreas organlarını konu alır. Bu organların ülser, gastrit, sarılık, siroz, spastik kolon (irritabl bağırsak sendromu) safra kesesi taşları ve iltihabı, mide-bağırsak kanserleri, hemoroid (mayasıl, basur) gibi bilinen hastalıklarına çözüm arar.

 

Gastroentoroloji Bölümünde Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Gastroenteroloji birimimizde teknolojik donamımız ve deneyimli ekibimizle, hasta odaklı yaklaşım  tedavi olma imkanı sunulmaktadır. Tanı aşamasında radyoloji uzmanlarından da destek alınmakta, gereklilik halinde girişimsel radyolojik işlemler de (biyopsi, drenaj, stent uygulamaları) yapılmaktadır. Tüm cerrahi girişimler laparoskopik veya açık yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Gastrointestinal sisteme endoskopik müdahaleler ve endoskopik stent yerleştirme işlemleri uygulanmaktadır.