• Bizi Arayın: 444 10 60
  • Cumhuriyet Mah. Gürpınar Yolu Cad, Şafak Sokak,E Blok No:1/1

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

  • Anasayfa
  • Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Nedir?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bilim dalı genel olarak gözle görülemeyecek kadar küçük mikroorganizmaların (virüs, bakteri, mantar; maya ve küf ve protozoon) sebep olduğu hastalıkları inceleyen ve tedavi eden bir bilim dalıdır.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bilim dalı, tüm mikroorganizmalarca oluşturulan enfeksiyon hastalıklarını laboratuvarda etkene yönelik mikrobiyolojik çalışmaları da yaparak uygun tedavilerini yürütür.

 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Kimdir?

Enfeksiyon uzmanlığı; bakteri, virüs ve parazit gibi mikroorganizmaların sebep oldukları hastalıkların teşhis edilip, tedavilerinin uygulanmasını sağlayan kişiye verilen mesleki unvandır. Bu hastalık tüm dünya ülkelerinde sık rastlanan bir hastalık türüdür. Uzmanlar tedavi sırasında pek çok hastayı iyileştirirken, tedavisi mümkün olmayan, ölümcül sonuçlar taşıyan hastalıklarla da karşılaşabilmektedir.

 

En Çok Karşılaşılan Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan başlıcaları HIV, AIDS, Hepatit B, bel soğukluğudur. Bu hastalıklar dışında da cinsel yolla bulaşan hastalıklar mevcuttur ancak en riskli gruplar bu hastalıkların mevcut olduğu gruplardır. 

HIV ve AIDS: HIV ve AIDS cinsel birleşme sonucunda vücudun farklı yerlerine yerleşebilmesine rağmen asıl etkilerini bağışıklı sistemi üzerinde gösteren hastalıklardan başlıcalarıdır.

Hepatit (Sarılık) Türleri: Sarılık hastalığı cildin ve göz beyazının sarılaşmasına bağlı bir durumdur. Bu durum birçok hastalığın sonucu olarak ortaya çıkabilir. Hepatosellüler sarılık, tıkanma (Obstrüktif) sarılığı ve hemolitik sarılık olmak üzere üç farklı türü vardır. Kandaki bilirubin oranının ölçülmesi ile teşhis edilir. Hastalığın tedavisinde bilirubin oranın düşürülmesi temel amaçtır. Kandaki bilirubin oranı düşürülerek hastalığın tedavisi yapılır.

Tifo, Bruselloz, Tüberküloz ve Benzeri Hastalıklar: Bu hastalıklar hayvanlardan insanlara bulaşan bakteriyel hastalıklardır. Hastalığa sahip olan hayvan ürünlerinin tüketilmesi ile bulaşabileceği gibi hasta olan hayvana temas ile de bu hastalıkların insanlara bulaşması mümkündür. Hastalıkların genel belirtisi ateş, vücutta ağrılar, iştahsızlık ve uzun sürede kilo kaybıdır. 

İdrar Yolu Enfeksiyonları: Eğer idrar ve idrar yolunda herhangi bir bakteriye rastlanır ise bu idrar yolu enfeksiyonu hastalığını işaret eder. Zaman zaman vücut dışında bulunan bakteriler idrar yoluna ulaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda böbrek, idrar yolu, üretra ve mesane bu bakterilerden etkilenir. En yaygın belirtileri sık idrara çıkma, boşaltım sırasında yanma ve ağrı, ateş ve yorgunluktur. Bu belirtilere sahip hastalar idrar yolu enfeksiyonu teşhis edilmesi halinde antibiyotikler ile tedavi edilirler. 

Grip ve Diğer Solunum Yolu Enfeksiyonları: Nezle, grip, sinüzit, migren ve bademcik iltihabı solunum yolu enfeksiyonları arasında yer alır. Mevsim geçişlerinde birçok bireyde bu hastalıklar baş gösterir. Bu hastalıkların en yaygın belirtisi baş ağrısı, solunum zorluğu ve ateştir. 

İshaller: İshal hastalığı bir gün içerisinde üçten fazla sıvı olarak dışkılama ya da anne sütü ile beslenen bebeklerde normalden daha fazla sıvı dışkılama olarak tanımlanır. Bireyin yaşına göre ishalle birlikte ateş, kusma veya baş ağrısı da görülmesi olasıdır. 

Beyin ve Omurilik Enfeksiyonları (Menenjit, Ensefalit vb.): Beyin ve omurilik enfeksiyonları beynin, beyni saran zarların veya da her ikisinin aynı anda iltihaplanması olarak tanımlanır. Bu enfeksiyonların nedeni bakteri, mantar, virüs veya parazit kaynaklı olabilir. Bu enfeksiyonların tedavisinde de diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi erken tanı önemlidir. Hastalığın ilerleme durumuna göre antibiyotik tedavisinin yanı sıra cerrahi yöntemlere de başvurulabilir.

Diyabetik Ayak Enfeksiyonları: Diyabetik hastaların birçoğunda ayak enfeksiyonları görülmektedir ve hastanede tedavi gerektiren en ciddi hastalıklardan birisidir. Erken teşhis durumlarında antibiyotik tedavi mümkün olsa da ilerleyen durumlarda uzuv kaybına yol açabilir. Diyabetik ayak enfeksiyonları erkeklerde, uzun süreli devam eden diyabet hastalıklarında ve aşırı kilolanma durumlarında risk faktörünü arttırır. Bu nedenle erken teşhis için bir uzmana danışmak oldukça önemlidir.

Yumuşak Doku Enfeksiyonları: Yumuşak doku enfeksiyonları en çok rastlanan enfeksiyonlar arasında yer alır. Enfeksiyon oluşan dokuda meydana gelen ağrılar ve ateş en önemli belirtilerdendir. Yumuşak doku enfeksiyonları teşhisi için kan testleri uygulanır ve gerekli olan durumlarda antibiyotik ile tedavi önerilir.